Przebudzenie 2
kontynuacja forum projektu Przebudzenie.pl

Artykuły - strefa otwarta na świat ;) - Pseudopacjenci Rosenhana - jak łatwo zostać schizofrenikiem

Manuela - 2009-08-19, 17:25
Temat postu: Pseudopacjenci Rosenhana - jak łatwo zostać schizofrenikiem
"Zdrowy w chorym otoczeniu'' - tak brzmiał tytuł pracy prof. Rosenhana, opublikowanej w magazynie naukowym "Science''. Mowa w niej o ośmiu uczestnikach niebywałego dotąd eksperymentu, który po opublikowaniu nieźle wstrząsnął psychiatrią.

całość: http://www.wiadomosci24.p...217-1--1-a.html

socar - 2009-11-09, 13:14

ciekawy artykuł , "Lot nad kukułczym gniazdem " jakoś mi się przypomniał.Ciekawe jest , że niektóre schorzenia leczą jeszcze wstrząsem elektrycznym .Podobno poprawa jest od kilku tygodni do kilku miesięcy.Kiedy pomyślałem sobie "barbarzyńcy" pan doktor wyjaśnił ,że pacjent wcześniej dostaje narkozę ,natomiast dlaczego następuje poprawa ,nie mają najmniejszego pojęcia.
Kwiatek - 2009-11-09, 16:32

Artykuł obnaża pewien nurt w medycynie - taki antyhumanistyczny. Jest to sprawa jakości lekarzy, konkretnie zaś podejścia do zawodu i braku świadomości co, po co i dla kogo robią to co robią. W USA w latach 70. to pewnie nie dziwota była, wszystko przypominało kombinat z wieloma liniami produkcyjnymi.

To jednak jest kwestia lekarzy jako ludzi.

Moja mama jest psychiatrą, z powołania, znakomitym psychiatrą. Z pacjentami dużo i często rozmawia, normalnie, po ludzku - o ich sprawach, życiu i o chorobie. To są przecież tylko ludzie, chorzy akurat nie na grypę a na sprawy "głowy". To oczywiście wiąże sie z innymi czynnikami, z całym życiem właściwie, trzeba rozmawiać. Nawet jak pozornie nie ma porozumienia.

Wielu tak pomogła, realnie. Z wieloma sie przyjaźni, jest matka chrzestną dzieci kilku pacjentów. To akurat może nie jest od razu konieczne ale lepsze to od - "Co słychać Dave?" i kontynuowanie marszu.

Za słabą jakością lekarzy jako ludzi idzie łatwość wchodzenia koncernów farmaceutycznych do psychiatrii. Regułą jest to, że nowe leki niekoniecznie są lepsze za to są znacznie droższe.
Ale to już inna bajka.

Fajny artykuł, lubie takie obnażanie nadętych naukowców hehe... ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group